Šelak čierny, bezvoskový; 100g/0,5kg

Kód: 1038 1026 Zvoľte variant
Neohodnotené
8,40 € 35 € od 8,40 €
Skladom (1 ks) Skladom (1 ks) Zvoľte variant
Váha
Zvolený variant nie je k dispozícii. Reset vybraných parametrov.
Šelak - čierny, bezvoskový

Šelakovanie je jednou z najstarších techník povrchovej úpravy dreva. Je to výlučne prírodný produkt červov na indickom figovníku. Šelak je tvrdá, filmotvorná živica, ktorá sa dá používat ako lak sama o sebe (šelaková politúra) alebo slúži ako filmotvorná zložka v liehovom laku.Vytvára dokonale hladký povrch, ktorý pri vyleštení na vysoký lesk zvýrazňuje prirodzenú textúru dreva či pestrosť líšt a zároveň priťahuje teplým medovým leskom. . Lak je pomerne tvrdý a odolný, laková vrstva je veľmi tenká, je ľahko opraviteľný po celú dobu životnosti, má výborné rezonančné vlastnosti, je teda vhodný nielen na nábytok, ale aj na hudobné nástroje. Nanáša sa len ručne krúživými pohybmi tzv. loptičkou (tampónom) - zmotok prekrytý ľanovou alebo inou prírodnou látkou. Jeho výhodou je, že je biologicky odbúrateľný. Šelak je fyziologicky nezávadný, používa sa aj vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Neobsahuje jedovaté výpary z rozpúšťadiel, je bez zápachu.

Je veľa druhov šelakov. V zásade sa delia na dve skupiny :

S voskom - obsahuje šelakový vosk, ktorý šelak zmäkčuje a tým zamedzuje praskaniu. Šelak však vosk zakaluje a preto nie je číry.

Bez vosku - neobsahuje vosk, lak je číry ale krehkejší. Upraviť jeho krehkosť je možné pridaním zmäkčovacích živíc.

Pred použitím je nutné drevo spevniť a ustáliť surový povrch dreva. To sa vykonáva brúsením namokro brúsnym napúšťacím olejom (zrnitosť 320 - 400 ) . Doba ustálenia oleja v dreve je do 12 hodín. Ďalším krokom je zaplnenie pórov v dreve napr. zacelovaciu politúrou alebo jemným práškovým materiálom, napr. jemne mletú pemzou sa šelakovom politúrou. Po zaschnutí je potrebné povrch opäť prebrúsiť brúsnym papierom (zrnitosť 500 – 600 ). Tento proces je nutné po niekoľkých dňoch opakovať, pretože šelak pri schnutí zmenšuje svoj objem a ním zaplnené póry sa prepadajú. Na dokonale hladký povrch sa nanáša niekoľko tenkých vrstiev šelakovej politúry. Pri nanášaní šelakové politúry sa na plochu pridá niekoľko kvapiek leštiaceho oleja, aby tampón lepšie po povrchu kĺzal a nezadrhával sa.

Šelaková politúra vzniká zmiešaním šelakových živicových šupín s liehom ( pomer 1 šelak : 2 lieh ) v 45°C vodnom kúpeli . Pri práci sa ďalej pracuje s nariedenou politúrou. Šelaková politúra sa nesmie miešať s vodou !

Detailné informácie

Rýchle odoslanie
Rýchle odoslanie
Odborné poradenstvo
Odborné poradenstvo
Široký sortiment
Široký sortiment

Podrobný popis

Šelak živočíšneho pôvodu sa ďalej spracúvava do finálnej podoby šupiniek, ktoré sú rozpustné v rozpúšťadle na šelak. Používa sa ako bezfarebný alebo kolorovaný pomocou pigmentov do požadovaného tónu. Povrch predmetu sa pred šelakovaním musí dostatočne upraviť vyplnením pórov v dreve a základným impregnačným náterom alebo moridlom. V prípade predmetu, ktorý už obsahuje politúru je nutné v tomto prípade starú politúru odstrániť, vyspraviť mechanické poškodenia alebo odstrániť škvrny atď. Po úprave povrchu sa politúra nanáša v niekoškých vrstvách, ktorá sa ďalej leští alebo zmatňuje. Každá takáto úprava si vyžaduje určitú skúsenosť alebo oboznámenosť s pracovnými postupmi, materiálmi a ich vlastnosťami. Bez týchto skúseností môže ľahko dôjst k znehodnoteniu predchádzajúcej práce alebo predmetu. K dozretiu politúry dochádza až po niekoľkých dňoch.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz