Dračia krv, 20g

Kód: 0782
Neohodnotené
11,50 €
Skladom
Dračia krv, 100 g

Oddávna slúži ako podstatná zložka tzv.zlatolakov, ich prostredníctvom boli zhodnocované cínové a strieborné fólie. Rozpúšťa sa v terpentíne, etylalkohole, balzamoch a éterických olejoch.

Detailné informácie

Rýchle odoslanie
Rýchle odoslanie
Odborné poradenstvo
Odborné poradenstvo
Široký sortiment
Široký sortiment

Podrobný popis

Oddávna slúži ako podstatná zložka tzv.zlatolakov, ich prostredníctvom boli zhodnocované cínové a strieborné fólie. Rozpúšťa sa v terpentíne, etylalkohole, balzamoch a éterických olejoch.

37000 - 37016 Dračia krv, Resina Dracaena C.I. Číslo: Natural Red 31.75200 Živica známa ako dračia krv alebo „Sanguis draconis“ je produktom veľkého druhu ratanovej palmy Daemonorops. draco, pôvodom z ostrovov indického súostrovia, ale vyrábaný hlavne na Sumatre a Borneu. Táto odroda je známa ako „krv palmového draka“. Socotra dračia krv je produktom Dracaena cinnabari a vyrába sa v Sokotre, juhovýchodnej Ázii a Západná India. Dračia krv sa dováža vo forme valcových zvitkov o hrúbke 1 a 10 až 12 dlhých, zabalených v dlani listy, v malých guľôčkach, hrudkách. Zložkami dračej krvi sú živicové kyseliny, alkoholy a estery, veľmi zložité ústava. Červená živica sa v staroveku používala ako lak, liek, kadidlo a farbivo. Dračia krv známa u starých Rimanov sa väčšinou zbierala z D. cinnabari a spomína sa v 1. storočí Periplus (30: 10. 17) ako jeden z produktov Socotra. Sokotra bola dôležitým obchodným centrom prinajmenšom od čias Ptolemaiovcov. Dračia krv Daemonorops draco a Dracaena cinnabari používali ako zdroj laku v 18. storočí talianski husliari. Živica je dosť tmavá, má červenú farbu a nepriehľadná sa používa hlavne ako farbivo alebo červený liehový lak. Keď sa napráši poskytuje karmínovo sfarbený prášok. Je úplne rozpustný v alkohole, s výnimkou prítomnosti malého množstva mechanických nečistôt, ako sú rastlinné vlákna alebo piesok. Podľa Dietricha iba krv palmového draka, ktorá je najkvalitnejšou odrodou, odpovedá na test „draco-alban“, ktorý teda rozlišuje medzi Sumatrou a Sokotskou dračou krvou. Test je nasledovný: desať gramov prášku dračia krv sa extrahuje éterom, a éterický extrakt sa naleje do absolútneho alkoholu. Ak je živica Sumatra dračia krv, vzniká biela živicová zrazenina, čo nie je prípad živice Socotra. Hodnota zmydelnenia dračej krvi sa pohybuje od 135 do 145.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz